14 Haziran 2024
  • Bursa25°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara21°C

BEKLENTİSİZLER

Ayşın Bengü Bitiş

12 Mart 2017 Pazar 11:01

 
 
 
 
 
Gittiğin her yer, senden sonra buram buram seni özlemeli.Yokluğu değil ama varlığı, huzur veren denizin dalgası gibi insanin icine icine akmali.Konuşmalı insanlar, zaten hep konusurlar. Ama işte o an bile, beklentisizce tebessümle yüzlere bakmalı.
 
Saf demeli birileri, biraz sinsi mi diye düşünenler olmalı, kimi kendine göre çekingen, yine kimi kendine göre patavatsız bulmalı.Ama hicbiri degilsen eğer, ki degilsindir, insanlar çünkü hep yanılır. Beklentisizlerin erdemi yoluna sırdaş olmalı...Beklentisizlerin en güzel örneğini ağaçlar gösterir.Hür ve sıradandir yaşamları.Altında oturursun, gölgesinden yararlanırsın, bir defa sana "niye" demez.Onca rüzgar, onca firtına, kar- boran sallarda o bedeni, bir kere "ah" etmez...Bakışı değer bakışlara, sonra soluğunuza vurur nefesi, bir kere "hissettin mi" demez.
 
Kimi bir hanımefendi gibi zarafetiyle ile büyüler, kimi bir beyefendi gibi asilliğiyle etkiler.Ama bir kerecikte olsun, "ben" demez.Görünmek kaygısı yoktur.Takdir edilmek kaygısı yoktur. O yüzden ya, bütün ağaçlar, sekliyle değil ama duruşuyla, dik yaşayıp, bulunduklari yeri dik terk ederler.Biz saniriz ki, o ağaç öldü.
Yine biz saniriz ki, dalları zedelenince ya da kopunca bir ağacın, güzelliği söndü.Oysa ağaç, varlığıyla- duruşuyla, ölürken bile, etrafini saran bütün o sarmaşiğa, dikene, yorgunluğa, siteme, naylona, poşete rağmen, ona güvenenleri asla terk etmez.
 
,Dalları sıkı sıkı tutunur, o son an'a kadar yapraklara.Istisnalar olur elbet, her sey gibi- herkes icin.
Ama ağaç, terk eden olmaz asla.O yüzden, inanc ve inanmışlığın en güzel sembolüdür ağaçlar.
Yine bu yüzden, her sene tekrar doğup, tekrar açarlar. Tıpkı bütün o kalabalık içinde, varlığıyla duruşuyla dikkatimi ceken,arabayi durdurup, "ben burada biraz kalmaliyim galiba" dedirten,
 
"Hos geldin" sesini duyduğum,Yanımdan gelen sesle, "üzülme seneye yine açacak," diyerek teselli bulduğum,
Hayranliksa, hayran olduğum, tıpkı bu ağaç gibi...Ege'nin o küçük kasabasına, ruhumda deryalar actiran bu asil duruşa, selam olsun.Yaşamsa eğer yaşam, dilerim ki, herkesin ki böyle beklentisiz olsun...
 
 
                                17237081_1394907160539753_2134384409_o.jpg
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yazarın Diğer Yazıları