14 Haziran 2024
  • Bursa25°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara21°C

AYASOFYA VE EFES'TE GENÇLERE ÇİFTE BAYRAM

Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi ile Efes Deneyim Müzesi bayramda kapılarını gençlere ücretsiz açacak...

Ayasofya ve Efes'te gençlere çifte bayram

04 Nisan 2024 Perşembe 14:56

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin 1700 yıllık ihtişamlı tarihini dijital görsel şovlarla anlatan Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi ile interaktif müzeciliğin Türkiye'de ilk kez uygulanan başarılı bir örneği olarak öne çıkan Efes Deneyim Müzesi, ikinci ara tatil ve Ramazan Bayramı'nda 6-18 yaş arasındaki ziyarteçilerini ücretsiz ağırlayacak.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayındaki ilk ara tatilde de benzer bir kampanya düzenleyen ve yoğun bir ilgiyle karşılaşan DEM Müzecilik, dönemsel olarak gerçekleştirdiği bu uygulamalar ile gençlerin tarihe olan ilgisini artırmayı hedefliyor.

DEM Müzecilik tarafından geliştirilen ve işletilen İstanbul Tarihi Yarımadası Sultanahmet'teki Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi ile İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti içinde yer alan Efes Deneyim Müzesi, 6-14 Nisan 2024 tarihleri arasında 6-18 yaş arası gençlere ücretsiz olacak.

Dünyada yeni trend olan interaktif müzeciliğin örneği olarak öne çıkan Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi ile ziyaretçilerine Efes'in altın çağını bizzat deneyimleten Efes Deneyim Müzesi, immersive teknolojiler ile izleyicileri zengin ve kapsayıcı bir işitsel ve görsel tecrübenin içine alıyor, anlattığı hikayeleri gerçekmiş gibi yaşatıyor.

Ayasofya'nın 1700 yıllık ihtişamlı tarihine görsel ve işitsel bir yolculuk 

Sultanahmet Meydanı'ndaki Defteri Hakani Nezareti'nde ziyaretçilerini ağırlayan Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi, Ayasofya'nın 1700 yıllık tarihini, yüksek teknolojinin yardımı ile 13 ayrı salonda görsel ve işitsel olarak baştan sona anlatıyor. Müzede Ayasofya'nın tarihi en son teknolojilerin yardımıyla sürükleyici görsel ve işitsel bir gösterim ve 23 farklı dil seçeneği ile anlatılıyor. Yetişkinleri büyüleyen müzenin kullandığı görsel ve işitsel anlatım şekli çocuklar ve gençler için Ayasofya'nın tarihini ilgi çekici hale getiriyor.

Müzenin alt kattaki sergi salonunda ise Ayasofya'nın dördüncü yüzyıldan günümüze ulaşan, çok önemli bir bölümü ilk kez gösterime sunulan 200'ü aşkın tarihi eseri incelenebiliyor. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin günümüze kadar gelen ihtişamlı tarihini yüksek teknolojilerin yardımıyla gözler önüne seren ve farklı bir müze deneyimi sunan Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi, her gün 09.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Efes'in altın çağını yeniden yaşatıyor

Efes Antik Kenti'nin içinde, ünlü Antik Tiyatro'nun hemen karşısında yer alan Efes Deneyim Müzesi, ziyaretçilerine "immersive" teknolojilerle antik Efes'te günlük hayatı, mimariyi ve sanatı kişisel olarak deneyimletiyor.Immersive teknojiler, izleyicileri zengin ve kapsayıcı bir işitsel ve görsel tecrübenin içine alıyor, anlattığı hikayeleri gerçekmiş gibi yaşatıyor.

Efes Deneyim Müzesi'nin 'immersive' hikaye anlatımı üzerine kurulu kreatif konsepti, işitsel ve görsel teknolojilerde 30 yıla yakın bir tecrübe ile kurulan Dem Müzecilik tarafından dünyanın önde gelen tasarım ve teknoloji uzmanlarıyla iş birliği içinde geliştirildi. Efes'in hikayesi, Türkçe'de ünlü sanatçılar Selçuk Yöntem ve Gülen Karaman tarafından, İngilizce'de ise ünlü İngiliz sanatçılar David Schofield ve Olivia Williams tarafından seslendirildi. Efes Deneyim Müzesi, haftanın yedi günü 08.00 – 18.00 saatleri arasında 17 farklı dil seçeneğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Editörün Seçtikleri