14 Haziran 2024
  • Bursa25°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara21°C

ZENCEFİLLİ BALKABAĞI ÇORBASI

Hatay beyaz balkabağı ile zencefilli balkabağı çorbası tarifi...

Zencefilli balkabağı çorbası

04 Nisan 2023 Salı 09:47

Yerel üretimi ve tarımda sürdürülebilirliği destekleyen öncü projelere hayata veren Metro Türkiye, deprem bölgesinde de ilk günden beri üreticinin yanında olarak destek alımlarıyla bölgeye hayat veriyor. Sezon sonuna kadar alım miktarını yeni ürün çeşitleriyle 1.000 tona ulaştıracak olan Metro Türkiye; Hatay’dan aldığı Arsuz limonu, beyaz balkabağı, Kırıkhan havucu, Arsuz tatlı patatesi, lahana ve marul gibi bölgede yetişen yeşillikleri tüm Türkiye’deki mağazalarında tüketicilerle buluşturuyor. Siz de dayanışmanın her zamankinden daha da önemli olacağı bu Ramazan’da yerel ürünleri tercih ederek deprem bölgesindeki üreticilere destek olabilir, paylaşmanın gücüne ortak olabilirsiniz. 

Ramazan’ın birleştirici gücü ve dayanışma bu yıl her zamankinden daha özel. Tam 33 yıldır Türk mutfağını ve değerlerini koruma ilkesi ile sürdüren Metro Türkiye, Türk mutfağını ileriye taşımanın yolunun yerelleşmeden geçtiğine inanıyor. Bu vizyonu doğrultusunda tarımsal kalkınmayı desteklemek amacıyla yerel üreticilerle uzun yıllardır iş birliği içinde bulunan Metro Türkiye, deprem nedeniyle büyük yara alan afet bölgesine de ilk günden bu yana yardım eli uzatıyor, zorlu bir süreçten geçen çiftçilere bölgeden sürekli olarak yaptığı ürün alımlarıyla güç vermeye devam ediyor.

4.000 ton ürün alımı hedefleniyor! 

Bugüne kadar toprakta ya da dalında kalan yaklaşık 600 ton ürünün alımını gerçekleştiren Metro Türkiye, sezon sonuna kadar deprem bölgesindeki çiftçilere destek amacıyla bölgeden temin ettiği ürün miktarını 1.000 tona çıkaracak. Eylül ayı itibarıyla başlayacak yeni sezon içinse Metro Türkiye, bu rakamı 4 katına çıkararak 4.000 tonluk ürün almayı hedefliyor. Bugüne kadar Hatay’dan aldığı Arsuz limonu, beyaz balkabağı, Kırıkhan havucu, Arsuz tatlı patatesi, lahana ve marul gibi bölgede yetişen yeşillikleri tüm Türkiye’deki mağazalarında tüketicilerle ile buluşturan Metro Türkiye, ürün alımlarını kadın kooperatifleri aracılığı ile gerçekleştiriyor. Metro Türkiye, hem desteğin tek seferlik olmaması hem de daha fazla çiftçiye ulaşılabilmek adına ürünleri Mersinden Kadın Kooperatifi ve Zahide Ana Kadın Kooperatifi üzerinden alıyor.

Hatay Beyaz Balkabağı için Coğrafi İşaret Tescil başvurusunda bulunuldu!

Sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla potansiyeli olan yerli ürünlerin Coğrafi İşaret Tescili almasına yönelik desteğini ulusal ve uluslararası alanda 2012 yılından beri sürdüren Metro Türkiye, deprem bölgesinden alımını gerçekleştirdiği ürünler için de harekete geçti. Metro Türkiye bu doğrultuda afetten kısa bir süre başlattığı Hatay beyaz balkabağının tescil başvurusunu tamamlayarak ürünün tescil başvurusunu Türk Patent Enstitüsü’ne yaptı. Tüm tescil süreci boyunca kurum ve sivil toplum kuruluşlarını destekleyen Metro Türkiye, diğer yerel ürünler için de görüşmelerini sürdürüyor. Metro Türkiye bu sayede desteklerini bir kerelik alım yapmak üzerine kurgulamıyor, bölgeye kalıcı bir etki bırakmayı hedefliyor.

'‘Bu Ramazan, bereketi paylaşmanın tam zamanı’’

Bu Razaman, bereketi paylaşmanın tam zamanı diyen Metro Türkiye, deprem bölgesi ürünlerinin mutfaklarda daha çok kullanılması için de çalışıyor. Metro Türkiye, müşterilenin bu yerel ürünleri daha çok tercih etmelerini böylelikle bölgeden daha çok ürün alımı yapabilmeyi hedefliyor. Metro Türkiye, kendi bünyesi altında bulunan Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun şefleri ile deprem bölgelerinden toplanan yerel ürünlerin kullanıldığı tarifler geliştirerek, ürünlerin tanıtımına ve kullanımına katkı sağlıyor.

Siz de bu Ramazan’da tüm Türkiye’deki Metro mağazalarında satılan bu ürünleri alarak deprem bölgesindeki üreticilere destek olabilirsiniz. İşte size Gastronometro şeflerinin Coğrafi İşaret Tescil adayı Hatay Beyaz Balkabağı ile özel olarak hazırladığı leziz bir tarif; 

Zencefilli Balkabağı Çorbası

Malzemeler:

Hatay Beyaz Balkabağı                          400 gr

Mor Soğan                                              100 gr

Metro Chef Patates                                 100 gr

Hatay Kırıkhan Havucu                           50 gr

Kereviz Sapı                                            50 gr

Zencefil                                                    10 gr

Metro Chef Krema                                   200 ml

ARO Zeytinyağı                                       50 ml

Metro Chef Tereyağı                                50 ml

ARO tuz                                                   3 gr

Beyaz Biber                                             1 gr

Çubuk Tarçın                                           1 adet

Metro Chef Siyah Sarımsak                    10 gr

Tavuk Suyu                                              500 ml

Tavuk Suyu

Tavuk Kanat ve Sırt Kemikleri                  300 gr

Havuç                                                       10 gr

Pırasa                                                       10 gr

Metro Chef soğan                                     10 gr

Metro Chef sarımsak                                5 gr

Kereviz Sapı                                             10 gr

Karanfil                                                     1 adet

Metro Chef Beyaz Biber                           1 gr

Su                                                             1200 ml

Bouquet Garni                                           1 adet

Bouquet garni

Maydanoz Sapı                                         50 gr

Kereviz Sapı                                              30 gr

Metro Chef taze kekik                               10 gr

Defne Yaprağı                                           2 adet

Pırasa                                                        50 gr

Mutfak İpi                                                   1 adet

Hazırlanışı

Bouquet Garni: Pırasa, maydanoz sapı, kereviz sapı ve taze kekik eşit boyda kesilir. Pırasa, tek tarafından uzunlamasına kesilir. Maydanoz sapı, kereviz sapı, taze kekik ve defne yaprağı pırasanın içine koyularak sarılır. Pırasa içindeki sebzelerin dağılmasını önlemek için mutfak ipi yardımıyla bağlanır.Tavuk Suyu: Suyun 500 ml'si kaynatılır ve tavuklar 5 dakika blanch edilerek suyun içinden alınır. Suyun diğer 700 ml'si tencereye alınır.  Havuç, pırasa, soğan, sarımsak ve kereviz sapı küçük küçük doğranır. Doğranan sebzeler, karanfil, beyaz biber ve bouquet garni suya ilave edilir. Tavuklar da ilave edilir. Tencerenin altı kısık ateşte bırakılıp, yaklaşık 1 saat kaynamaya bırakılır. Kaynama süresi içerisinde üzerinde biriken köpükler ara ara kevgir yardımı ile alınır. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra süzgeç yardımıyla ayrı bir tencereye süzülür. Soğutularak stoklanır.Zencefilli Balkabağı Çorbası: Balkabağı, soğan, patates, havuç ve kereviz sapı küçük küçük doğranır.  Zencefil küp küp doğranır. Doğranan sebzeler ve çubuk tarçın fırın tepsine alınır. Üzerine zeytinyağı gezdirilerek, fırında 180 derecede 15 dakika pişirilir. Fırınlanan sebzeler, içinden tarçın çıkarılaraktencereye alınır. Tavuk suyu ilave ederek kaynatılır. Tuz, beyaz biber ve siyah sarımsak ilave edilir.  El blenderi yardımıyla pürüzsüz kıvam alana kadar çekilir ve süzdürülür. Süzdürme işleminden sonra tekrar ocağa alınan çorbaya krema ilave edilir. Ayrı bir tavada tereyağı orta ateşte kaynatılarak süzülür ve tortusundan ayrıştırılır. Tortusundan ayrıştırılan tereyağı tekrar tavaya alınır ve yanık fındıksı aroması çıkana dek kısık ateşte bekletilir. Yanık fındıksı aromalı tereyağı çorbaya ilave edilerek karıştırılır ve servise hazır hale getirilir.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Özgür Gurme