21 Mayıs 2024
  • Bursa25°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara27°C

UYAN KONYA!

Aydın Güneş

18 Ağustos 2022 Perşembe 00:31

Türkiye dün şüphesiz Konyalı genci konuştu. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Konya’da gerçekleştirdiği 5. İslami Dayanışma konserinde sahneye atlayan genç adamın sözleri Türkiye'de yankılandı.

Türk töre ve İslam anlayışından giderek uzaklaştığımız ve bunun doğal sonucu olarak hızla Ortadoğu bataklığına doğru saplanmamızın kederi içinde kıvranırken, adeta 'Ey Türk titre ve kendine gel' diyen genç, bu sancıyı çeken her kesimde heyecan yarattı.

Şayet büyüttüğümü düşünüyorsanız açıklamama izin verin. Konuyu neden ne iktidarın ne de muhalif camianın hafife almaması gerektiğini açıklayayım.

Öncelikle liyakatsizlik ve içine hızla çekildiğimiz Arabizm'in toplumu ve idareyi getirdiği durum ortada. Sınav sorularını bile saklayamaz haldeyiz. Zırt pırt çaldırıyoruz. Yaşanan adaletsizlik ve haksızlıklar bir tarafa (kimi sağdan sağdan, kimi soldan soldan) memleketini yağmalamaya doyamayan utanmazları gördükçe midemiz bulanır oluyor gündem haberlerinden. Bu hızla memleketin nereye sürüklendiğini anlamak için kahin olmaya gerek yok sanırım.

O büyük Osmanlı nasıl çöktü bir kez daha anımsayalım. Ne zaman akıl gitti nakil geldi işte o zaman o büyük Osmanlının ipi çekildi.

Einstein aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar almaya çalışmanın delilik olduğunu söyler. Biz deli miyiz? Yoksa farklı emellerimiz mi var orasını bilemiyorum. Fakat bildiğim bir şey var. Nakilcilik ne bu ülkeye ne de bir başka ülkeye umut olamaz. Aksini düşünen açsın dünya haritasını baksın nakilci coğrafyalara!

Ha yine o coğrafyalara bakıp sistem düzenli işlemese de muktedir tarafların bunda bir kaybı yok diyen zihinlerin  atladığı bir şey var. Burası Türkiye. Yani biz Türk'üz!

Yani isteyerek ya da zorla çarpık düzende yaşamaya bir türlü alıştırılmış ya da zorunda kalmış Araplarla farkımız var. Türk- Arap karşılaştırmamdan ırkçılık kavramı çıkarmaya kalkmazsanız sevinirim. Bahsettiğim Atatürk Türkçülüğü. (Yaşadığımız sürece geliş hızımızda Atatürk Türkçülüğünü silip atmaya hizmet eden liboş aydınlarımızın katkısı azımsanamaz.)

İşte tam bu noktada Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da dinleyiciler arasında yer aldığı konserde sahneye atladı o genç: Uyan Konya dedi! Uyan Türkiye dercesine haykırdı.

Korkmadı! Döverler mi, söverler mi, iş mi bulamam, ailemin başına neler gelir? demedi. Çıktı özgürce fikrini haykırdı. Orada iktidar partisine ya da herhangi bir partiye oy verin vermeyin demesi değil asıl mesele. Asıl mesele ne kadar korku imparatorlığu oluşturmaya çalışırsanız çalışın, baskıyı ne kadar arttırırsanız arttırın Türk genci her daim bu cesareti gösterebilecek bir kana sahip.

O nedenle Türkiye'de siyaset yapacak ya da bu ülke üstünde farklı planlar kuranlar şunu asla unutmasın. Türk genci boyun eğmez öylece. En demokratik şekilde ve en cesur hareketle fikrini haykırmaktan korkmaz.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yazarın Diğer Yazıları