01 Aralık 2023
  • Bursa13°C
  • İstanbul14°C
  • Ankara8°C

İMAMOĞLU'DAN BEYOĞLU PAYLAŞIMI

‘Beyoğlu mekansal strateji planı' paylaşıldı..

İmamoğlu'dan Beyoğlu paylaşımı

30 Kasım 2022 Çarşamba 09:39

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentin tarihi ve sembol mekanlarının önemli bir bölümünü bünyesinde barındıran Beyoğlu ilçesinin kaderini değiştirecek, ‘Beyoğlu Mekansal Strateji Planı’nı kamuoyu ile paylaştı. “Beyoğlu, bu Strateji Belgesiyle aslında gerçek kimliğini ortaya koymuştur.

‘Ben, Beyoğlu’yum’ demiştir” diyen İmamoğlu, “Aynı zamanda, ‘Tarihim ve mekanlarımla buradayım ve hep burada olacağım’ demiştir. Bunu kayıt altına almıştır. Dolayısıyla hiç kimse, kayıt altına alınan bu süreçle yapboz tahtası gibi oynayamayacaktır” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde İstiklal Caddesi’nde yaşanan terör saldırısına da değinen İmamoğlu, “İstiklal Caddesi; dayanıklıdır, güçlüdür. İstiklal Caddesi, barışın merkezidir; çatışmanın merkezi asla değildir, olamaz. Bunu hep beraber sağlamalıyız. Bu görüntüyü, kuşatılmışlığı ortadan kaldırmalıyız. İstiklal Caddesi'nin, Beyoğlu'nun, bu tür alanların gerçek güvenliğini sağlayacak olan, 16 milyon insanıdır. O bakımdan bu bakış açısıyla da Beyoğlu'nu ve İstiklal'i değiştirmeliyiz. Tabii ki bu işin sorumlusu, saksılar ve banklar değildir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, konunun tüm paydaşlarının görüşleri alınarak hazırlanan “Beyoğlu Mekansal Strateji Planı”nı kamuoyu ile paylaştı. İmamoğlu, İstiklal Caddesi Halep İşhanı’ndaki Ortaoyuncular Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuştu. 

“ŞEHİRLERİ BEKLEYEN EN BÜYÜK TEHLİKELERDEN BİRİ, YÖNETİCİ PERVASIZLIĞIDIR”

Şehirleri bekleyen en büyük tehlikelerden birinin “yönetici pervasızlığı, densizliği, umursamazlığı ve kibri” olduğu tespitinde bulunan İmamoğlu, “Yani bir anda bir alan için, kişisel kaprisleriyle ya da kişisel birikimleriyle karar verme mekanizmasını hayata geçiren bireyler, geçmişten gelen büyük değerleri, eserleri ortadan kaldırabilmiştir. Ya da yaptığı eserlerle, bir eser değil, kalıcı tahribat ürettiğinin ne dünyada da ülkemizde de şehrimizde de görebilmek mümkün. O bakımdan biz, bütün bu anlayışın karşısında bir duruşu, ortak aklı hakim kılmak istiyoruz. Bir başka güzelliği var ortak akıl ve İstanbul yan yana gelince: Derinliği muhteşem. Geçmişten bugüne ve bugünün dünyasında, katkı sunma arzusu olan, ‘İstanbul'a ben de katkı sunmak istiyorum’ dendiğinde on milyonlarca partner bulmak, farklı milletlerden, farklı inançlardan, farklı kültürlerden on milyonlarca insanın katkısını oraya taşıyabilmek mümkün. Yani vericisi olan, fedakarlığını ortaya koyan, böylesi derin bir insan kaynağının kendini ortaya koyabilmesini mümkün kılan, böylesi bir şehrin ortak akılla, nasıl sonuçlar oluşturabileceğini, varın siz düşünün” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem