21 Mayıs 2024
  • Bursa25°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara27°C

DİKKAT! HAVALAR ISINIYOR!

YUSUF BEREKET

05 Mayıs 2022 Perşembe 18:32

Ağır pandemi şartları altında geçen soğuk günler geride kaldı.
 
Bahar havası içimizi ısıtarak, kapıdaki sıcak günlerin haberini veriyor artık. Karpuz kabuğu suya düştü düşecek...
 
Tam bu sırada Avrupa'da yayınlanan yangın raporunu inceleme şansı buldum.
 
Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi (EFFIS) verileri, geçtiğimiz yıl orman yangınlarının yok ettiği alan miktarının olağanüstü boyutlara ulaştığını ortaya koydu.
 
Sadece Türkiye'de 2021'in Ocak-Ağustos ayları arasında 177 bin 476 hektar ormanlık alan maalesef kül oldu.
 
Türkiye'de 2008-2020 yıllarının Ağustos ayı ortalamasına göre; çıkan orman yangını sayısı 59 olarak kayıtlara geçti; bu sayı 2021'e gelindiğinde 159'a çıkmış durumda.
 
Ciğerlerimizi yakan yangınlardan ne yazık ki, yeşil şehir Bursa'da nasibini alsa da, Ege'de yaşanan büyüklükte bir facia yaşamadığımız için kendimizi şanslı hissetmiştik, içimiz yana yana!
 
Tam da havalar ısınmaya başlarken, bu konuya dikkat çekmek isedim.
 
Bilindiği üzere Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, geçtiğimiz aylarda görevden alındı. Yangınlara karşı sürekli teyakkuzda olduğunu bildiğimiz ve gecesini gündüzüne katarak çalışan Akın'ın yerine Konya'dan Mustafa Ülküdür müdüürlüğe atandı.
 
Ülküdür, göreve başladığı 6 aydan bu yana sahada pek görünmedi. Hayırlı olsun ziyaretleri dışında, basının karşısına da pek çıkmayan Ülküdür'ün çalışmaları hakkında pek bilgimiz yok.
 
Bana ulaşan tek bilgi sayın müdürün gelir gelmez ilk iş olarak, makam odasını değiştirmek olduğu yönünde. İnşallah müdür beyin tek derdi bu değildir!
 
Yeşil Bursa'nın ormanlarında çıkabilecek yangınlara karşı alınması gereken sıkı önlemlerle ilgilide proje ürettiğini düşünüyorum. Hatta yaz başlamadan alınan ve alınacak önlemlerle ilgili bir basın toplantısı bile yapmasını bekliyorum.
 
Tüm kamu kurumları ve vatandaşlarımızla bu yıl bir ağacımızı bile feda etmemek için çaba sarf etmemiz gerek. Bunun için hepimiz üstümüze düşen görevi fazlasıyla yerine getirmeliyiz.

Yazarın Diğer Yazıları