20 Temmuz 2024
  • Bursa22°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara20°C

BURFOD KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ'NDE

Bursa Kültür Yolu Festivali yüzlerce etkinliği Bursalılarla buluşturuyor...

BURFOD Kültür Yolu Festivali'nde

08 Haziran 2024 Cumartesi 10:22

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 16 şehirde, 8 ay sürecek şekilde organize edilen Türkiye Kültür Yolu Festivali; sanatı, kültürü, tarihi, tek bir noktada birleştirmeyi hedefliyor.

Bursa haber...  

Türkiye'nin En Büyük Festivali kapsamında 1-9 Haziran tarihleri arasında Bursa'da düzenlenen Bursa Kültür Yolu Festivali; fotoğraf sergilerinden konserlere, tiyatrodan opera ve bale gösterilerine, söyleşilerden atölyelere, çocuk etkinliklerinden dijital sanatlara kadar yüzlerce etkinliği Bursalılarla buluşturuyor.   

Bursa'nın kültür sanat alanındaki en yeni kuruluşu, Bursa Sinema ve Fotoğraf Sanatı Derneği de (BURFOD) Kültür Yolu Festivali kapsamındaki fotoğraf etkinliklerinin düzenlenmesinde ve Bursa ile birlikte komşu illerden fotoğraf derneklerinin festivale katılmasında önemli rol üstlendi. Festivalin en kapsamlıfotoğraf proje sergisi "Doğanın Sanatı: İpek" Tofaş Anadolu Arabaları Müzesinde ziyarete açıldı. 

Açılış başkan Bozbey'den 

Bursa Kültür Yolu Festivali kapsamında "Doğanın Sanatı: İpek" fotoğraf sergisinin açılışını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey gerçekleştirdi. Kültür sanat alanındaki sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri ile şehirlere kimlik kazandıracağına değinen Başkan Bozbey, BURFOD'un bu alanda önemli bir rol üstleneceğine inandığını belirtti.

BURFOD başkanı Fahrettin Beceren'in fotoğraf sergisininipeği konu edinmesini de önemli bulduğunu dile getiren Bozbey; “İpek ve ipekçilik gibi tarihi ve kültürel değerlerimizin Bursa'da yaşatılması için gereken her şeyi yapacağız. Bundan sonraki her türlü sanat ve kültür etkinliğimizde ipek ve diğer kültürel varlıklarımız hak ettiği yeri alacaktır” dedi. 

Vali Demirtaş'tan övgü 

"Doğanın Sanatı: İpek" sergisini ziyaret eden Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, fotoğraflar ve ipeğin üretim aşamaları hakkında BURFOD Başkanı Fahrettin Beceren'den detaylı bilgi aldı. Bu serginin Bursa için önemine vurgu yapan Vali Demirtaş “İpek böceğinin yaşam döngüsü ve bu süreçteki sanatsal güzelliklerin sergilendiği, ince bir zanaat ve sabrın sonucunu temsil eden fotoğraf kareleri tüm Bursalıların görmelerini diliyorum. Kültürel değerlerimizin yaşatılması konusundaki hassasiyetleri için sanatçılarımızı ayrıca tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, Bursa İl Kültür MüdürüKamil Özer ve çok sayıda sanatseverin de ziyaret ettiği "Doğanın Sanatı: İpek" fotoğraf sergisi 9 Hazirana kadar Tofaş Anadolu Arabaları Müzesinde ziyarete açık kalacak.

Fotoğraf sanatçısı ve BURFOD Başkanı Fahrettin Beceren; “Sergimizin üst protokolden ilkokul öğrencilerine kadar geniş bir kitle tarafından ziyaret edilmesinin gururunu yaşıyoruz. Sergimiz Kültür Yolu Festivali sonrasında da 1 Ekim'e kadar ziyarete açık olacak. Şu ana kadar gördüğümüz yoğun ilgi biziyeni ulusal ve uluslararası projeler için teşvik etti. Tüm sanatseverlere Bursalılara teşekkür ediyoruz” dedi. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bursa