google.com, pub-2639440711779640, DIRECT, f08c47fec0942fa0
10 Temmuz 2020
  • Bursa20°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara19°C

SOSYAL MEDYA MÜPTEZELLİĞİ!

Kemal Cankaya

26 Mart 2019 Salı 15:16

İşimiz gereği gündemi her mecrada takip ediyoruz.

Bilişim çağında artık birçok kurum ve kişi, bilgilerini sosyal medya üzerinden paylaşıyor.

Bir yanı ile insanlığın yararına kullanılırken, diğer taraftan sosyopat müptezel kişilerce seviyesizlik bile denemeyecek şekilde yapılan paylaşımlar, insanı sosyal medyadan soğutuyor.

Sosyal medyayı bilgi paylaşımından ziyade, sevmediği, yanında olmadığı, hesabı olan kişi ve kurumları karalamak, çamur atmak, itibarsızlaştırmak (adına ne derseniz deyin) için kullananların yaptığı paylaşımlar,  saçmalamanın da ötesine gitmeye başladı.

Seçim sathı mahallinde olunca;

Sosyal medyayı bataklığa düşüren tipleri tanıyalım.

Kendilerine “sözde” gazeteci olarak niteleyen tetikçiler. Objektiflik kriterlerini hiçe sayarak, nemalandıkları siyasi görüş adına tetikçilik yapanlar.

Bunlar kendilerini öyle pazarlamış durumdalar ki, sosyal medyadan bir paylaşım yapınca cihan yıkılacak algısı oluşturmuşlar. Gariptir ki, cürümleri kadar bir yer yakamayacak olan bu şahsiyetsizlerden, kişi ve kurumlar artık korkar veya medet umar hale gelmiş durumda.

Sosyal medyada saçmalayan başka bir kitle ise, siyasi partilerin sempazitanlıktan, militanlığa evrilmişleri. Bunlar için tek doğru, başkalarının söylediği miş ve mışlar. Gerçeği ve doğruyu bulma gibi bir dertleri yoktur. Ne verirsen gider. Ve, bu kitle trollerin en büyük müşterisidir.

Sosyal medyada saçmalayan, toplumu ayrıştıran başka bir kitle ise siyasi sorumluluk taşıyan kişiler. Milletvekilinden, siyasi parti yöneticisine kadar bir yelpazede yer alan bu kitle, sosyal medyada yaptıkları bazen kendi dillerinden bazen de aparma paylaşımlar ile ağlanması gereken komik bir hale düşüyorlar.

Hele ki vekillik ciddi bir sorumlulukken, yalan yanlış veya kendinden olmayana hakaret, ağız dolusu küfür içeren paylaşımlar.

Biz sizlerle aynı gemide nasıl olacağız?

Sosyal medyada özellikle başkalarının paylaştıklarını paylaşırken, kaynağını ve doğruluğunu araştırmazsanız anında karşı cevabı alırsınız. Maalesef, kasıtlı olarak yalan yanlış ve algı oluşturmak için oluşturulmuş içerikleri paylaşmak pek akıl karı değil. Ancak görüyoruz ki, özellikle siyasi figürler sosyal medya ve dijital dünyadan bi haberler. Bundan dolayı da yapılan paylaşımlar alay konusu oluyor.

Ve siyasi figürler düştükleri içler acısı komik durumun farkında değiller.

Şunu unutmayın;

Sosyal medyayı dizayn edemezsiniz. Bunu yaptığınızı sandığınız anda mutlaka bir yerden patlak verir ve silah ters teper. Nitekim, sosyal medyada yapılan algı operasyonu ürünü paylaşımlara verilen cevapları analiz edin.

Sosyal medya ve dolayısı ile dijital dünya denilen derya sandığınızdan büyük, derin, dalgalıdır. Ters bir rüzgarda alabora olursunuz. Dahası da cevap veremeyeceğiniz durumlarla karşı karşıya kalırsınız.

Bu yüzden sosyal medya hokkabazlarının, müptezellerinin oyunlarına alet olmayın. Onların manipülasyonlarından medet ummayın. Sonunda sizde bir sosyal medyada oluşturulacak bir algıya kurban giderseniz.

Ava giderken av olursunuz. Demedi demeyin.

İnternet dünyası ve sosyal medya elinizin altında, her şey bir enter tuşuna bakıyor.

Bunu yapacak olanlar da bugün karşınızda olanlar değil, üç beş kuruş için karaktersizliğini ortaya döken sosyal medya hokkabazlarıdır.

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yazarın Diğer Yazıları